Yukon 1 rok

 

Hawańczyk jest typowym pieskiem do towarzystwa. Uwielbia ludzi i kocha spędzać z nimi każdą sekundę, niezależnie od tego czy jest to wyjśœcie na spacer, leżenie na kanapie czy też kilkuminutowa wyprawa do innej czꜶci domu.

Dzięki swym niewielkim rozmiarom idealnie nadaje się do mieszkań.

Zawsze wesoły, zawsze radosny, zawsze skory do pieszczot i zabaw, kipiący radoœścią życia w każdym momencie. Pozytywnie nastawiony do otaczającego go świata, ludzi i zwierząt. Uwielbia ruch i zabawę. Bardzo przywiązany i oddany, nie znosi długich rozstań. Dzięki dużej czujnośœci może znakomicie pełnić rolę stróża, jednak nie jest psem szczekliwym czy hałaœśliwym.

Nie linieje, nie gubi włosa, nie uczula, przez co idealnie nadaje się dla osób z problemami alergicznymi.

Jednym zdaniem – mały piesek o wielkim i czułym sercu.

 

Zapraszamy na zapoznania się z naszym artykułem na temat hawańczyków 🙂

http://www.sledztezpies.pl/2018/05/rasowy-czwartek-24-hawanczyk

 

 

Wzorzec FCI nr 250/12.01.2009

 

Hawańczyk (Bichon havanais)

 • POCHODZENIE:

Zach. część basenu Morza Śródziemnego. Kraj rozwoju rasy: Kuba

 • KLASYFIKACJA FCI:

Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa; Sekcja 1 Bichony i rasy pokrewne; bez prób pracy

 • KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:

Rasa pochodzi z zach. rejonu śródziemnomorskiego, i rozwinęła się wśród wybrzeży Hiszpani i Włoch. Wydaje się, że psy te zostały dość wcześnie sprowadzone na Kubę przez włoskich marynarzy. Przez pomyłkę, ze względu na najczęstszy kolor tych psów, jakim jest brązowy (kolor tytoniu), zrodziła się legenda o rodzimym pochodzeniu rasy z Hawany, stolicy Kuby. Zawirowania polityczne doprowadziły jednak do całkowitego wygaśnięcia dawnych linii Hawańczyków na Kubie. Po nielegalnym wywiezieniu kilku psów z Kuby, ich nieliczne potomstwo przetrwało w USA.

 • WRAŻENIE OGÓLNE:

Hawańczyk jest małym krzepkim pieskiem, krótkonogim, z długą, obfitą, delikatną- i bardziej pożądaną- falującą szatą. Jego ruch jest żywy i sprężysty.

 

 

 • WAŻNE PROPORCJE:

Dług. kufy (od wierzchołka nosa do stopu) jest równa odległ. między stopem a guzem potylicznym. Stosunek dł. tułowia (mierzony od stawu barkowego do guza siedzeniowego) i wysokości w kłębie wynosi 4:3.

 

 • ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:

Nadzwyczaj bystry pies; łatwo ułożyć go na psa ostrzegającego. Czuły, o wesołym usposobieniu, przyjacielski, czarujący, swawolny, nieco skory do błazeństw. Uwielbia dzieci i może się bawić z nimi bez końca.

 • GŁOWA:

Średniej długości; stos. dług. między czaszką a dług. tułowia (mierzoną od kłębu do nasady ogona) wynosi 3:7.

 

Anetka 3 miesiące

 

 • MÓZGOCZASZKA:

Czaszka płaska lub b. nieznacznie wysklepiona; szeroka; okolica czołowa słabo rozbudowana. Widziana od góry – zaokrąglona z tyłu, a niemal prostopadła i kanciasta z pozostałych 3 boków. Stop umiarkowanie zaznaczony.

 • TWARZOCZASZKA:

Nos czarny lub brązowy. Kufa zwężająca się lekko w kierunku nosa, nie szpiczasta i nie graniasta. Wargi delikatne, suche, nie obwisłe. Zgryz nożycowy – cenione kompletne uzębienie, tolerowany brak P1 i M3. Policzki bardzo płaskie, nie wystające. Oczy dość duże, w kształcie migdała, w jak najciemniejszym odcieniu, łagodne w wyrazie. Powieki ciemnobrązowe lub czarne. Uszy osadzone dość wysoko, opadają wzdłuż policzków, tworząc niewielki fałd, który je lekko unosi. Końce uszu zaokrąglone. Uszy pokryte włosem tworzącym długie frędzle. Nie są odstawione ani nie przylegają ściśle do policzków.

 • SZYJA:

średniej długości

 • TUŁÓW:

dług. tułowia przekracza nieznacznie wysokość w kłębie. Grzbiet: górna linia prosta, nieznacznie wysklepiona w okolicy lędźwiowej. Zad wyraźnie opadający. Żebra wyraźnie wysklepione. Brzuch (słabizna) wyraźnie podkasany.

 

Benji 3 lata

 

 • OGON:

noszony wysoko, bądź w formie pastorału, bądź – lepiej – zawinięty na grzbiecie. Okryty jedwabistą szatą, tworzącą długie, jedwabiste frędzle.

 • KOŃCZYNY:

Przednie: proste i równoległe, suche, dobry kościec. Odległość między podłożem a łokciem nie powinna być większa, niż między łokciem a kłębem. Tylne: dobry kościec, umiarkowane kątowanie. Łapy: nieco wydłużone, małe zwarte.

 • CHODY:

zgodnie ze swym wesołym usposobieniem, hawańczyk porusza się uderzająco lekko i elastycznie. Swobodny ruch kończyn przednich w linii prostej pociąga za sobą ruch kończyn tylnich.

 • SZATA:

SIERŚĆ: Podszerstek wełnisty, słabo rozwinięty, często zupełnie nieobecny. Włos okrywowy bardzo długi (12-18 cm u dorosłego psa), miękki, prosty, lub falisty, może tworzyć loki. Jakiekolwiek zabiegi fryzjerskie, wyrównywanie długości włosa przy pomocy nożyczek lub trymowanie, są zabronione. Wyjątek stanowi porządkowanie włosów na łapach, nieznaczne skracanie włosów na czole, by nie zarywały oczu oraz włosów na pysku, lecz lepiej pozostawić je w ich naturalnej długości.

MAŚĆ: Rzadko jest ona zupełnie czysto biała. Płowa w różnych odcieniach (lekkie przyciemnienia są dopuszczalne), czarna, koloru hawana (brązowo-rudy kolor cygar, koloru tytoniu, rudawo-brązowa). Łaty w wymienionych kolorach są dopuszczalne. Dopuszczalne podpalenie w rozmaitych odcieniach.

 

Hawana 6 lat

 

 • WIELKOŚĆ:

Wysokość w kłębie: 23-27 cm. Tolerancja 21-29 cm.

 

 • WADY:

wszelkie odchylenia od podanego wzorca winne być uznawane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia, wpływu na zdrowie i sprawność zwierzęcia.

 • WADY DUŻE:

– brak typu w wyrazie ogólnym;

– graniasta lub szpiczasta kufa, której długość nie jest równa długości czaszki;

– oczy drapieżnego ptaka; zbyt głęboko osadzone lub wyłupiaste; częściowa depigmentacja obwódek powiek;

– zbyt długi lub krótki tułów;

– prosty, nie noszony nad grzbietem ogon;

– „francuski front” nadgarstki ustawione zbieżnie , łapy odstawione na zewnątrz;

– zniekształcony tylne łapy;

– twardy, rzadki włos; krótka szata (za wyjątkiem szczeniąt); szata po zabiegach fryzjerskich

 • WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

– agresja lub nadmierna lękliwość;

– depigmentacja nosa

– przodozgryz lub tyłozgryz

– ektoprion, entropion – depigmentacja jednej lub dwóch powiek

– wielkość poza limitem podanym we wzorcu

Każdy pies o nienormalnej budowie i/lub przejawiający zaburzenia zachowania powinien być zdyskwalifikowany.

N.B. Samce powinny mieć 2 normalnie wykształcone jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.